GISÈLE FREUND, fotografi signerat och stämplat, porträtt av Simone de Beauvoir
Simone de Beauvoir (1908 - 1986), 1938-39. Färgfotografi framtaget till portfolion ”Au pays des visages” publicerad i Washington DC 1977 av Edition Lunn Gallery/Graphics International Ltd. 10 Numrerad 8/30. Upplaga 30 + 6 AP/PP.
Varje fotografi är signerat och copyrightstämplat och numrerat samt monterat med passepartout.
Dye transfer print, bildyta 30,5 x 23,5 cm. Bladstorlek 46 x 35,5 cm.
Ytsmuts i marginalerna.