SERVIS, 102 DELAR, "Winden alt Mettlach", Villeroy & Boch, tidig 1900-tal.

13 brödfat, diameter 16 cm, 17 djupa tallrikar, diameter 24 cm, 17 flata tallrikar, diameter 20 cm, 36 flata tallrikar, diameter 24,5 cm, 3 djupa serveringsskålar, längd 22-29,5 cm, 2 serveringsskålar, längd 23 cm, ett runt serveringsfat med handtag, bredd 36 cm, 2 serveringsskålar med lock, bredd 30 cm och höjd 18 cm, 6 rektangulära serveringsfat, längd 32-47,5 cm, ett stekfat, längd 68,5 cm, 2 såsbåtar, längd 26 cm, 1 terrin med lock, totalhöjd 30 cm, 1 såsskål med lock, höjd 17 cm.

Ytsmuts, bruksslitage, smärre kantskador, smärre glasyrskador. Två rektangulär serveringsfat och den andra såsbåten med kraftig krackelyr. Omfattande skador/slitage på
5 tallrikar Ø 20 cm, 6-7 tallrikar Ø 16 cm, 4 tallrikar Ø 24,5 cm och 1 djup tallrik.

Utropspris
500 EUR