Gustaf Rydberg

(Sverige, 1835-1933)
Gustaf Rydberg
(Sverige, 1835-1933)

GUSTAF RYDBERG, olja på duk, signerad.

Landskap med fiskare på sjö. 44 x 65 cm.

Gulnad fernissa, något krackelerad, märken efter spännram.

Ett tidigt verk, utfört omkring 1855-57. Ej listad i H. Kjellin, Gustaf Rydberg. Skånes målare, 1925. Motivet är troligtvis hämtat från Småland. 1852-57 studerade Rydberg på Konstakademien i Köpenhamn där han bodde hos den danske landskapsmålaren F. C. Kiærskoe. Av honom lärde sig Rydberg den detaljerade redogörelsen och kompositionen med kulissträd i förgrunden. Mellan 1857-59 studerade Rydberg på Konstakademien i Stockholm och mellan 1859-64 i Düsseldorf.

Rydbergs definitiva genombrott ägde rum i samband med 1866 års allmänna industriutställning i Stockholm, idag känd som Nordiska utställningen då endast utställare från de nordiska länderna deltog. Rydberg ställde ut tre landskapsmålningar. Utställningen hölls i den tillfälliga industrihallen på nuvarande Kungsträdgården och i det nyöppnade Nationalmuseum på Blasieholmen. Rydbergs målningar väckte uppmärksamhet och kommenterades bl. a. av den norske konstkritikern Lorentz Dietrichson i Ny Illustrerad Tidning (H. Kjellin, Gustaf Rydberg. Skånes målare, 1925, s. 45). Genom utställningen fattade Karl XV intresse för Rydbergs måleri, vilket ledde till att Rydberg flera gånger blev inbjuden till Ulriksdal samt till försäljningar och ett par beställningar. Samma år belönades Rydberg med agréeskap vid Konstakademien. 1868 inbjöds Rydberg av Karl XV på en resa till Norge och följande år finansierade kungen Rydbergs vistelse i Norge tillsammans med Edvard Bergh.

Utropspris
10 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

415. Shih Chieh Huang, "Eye Dea".
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
20 000

ditt bud
Aktuellt bud:
20 000 SEK