Design Övrigt
1158059
ACHILLE & PIER CASTIGLIONI, taklampa "Taraxacum", för Flos, 1960/1970-tal.

Stomme av vitlackerat stål täckt med glasfiberförstärkt gummi. Höjd 49 cm

Ej funktionstestad. Smärre slitage.

Övrigt

Snarlika modeller producerade av FLOS, formgivna av bröderna Castiglioni och far och son Scarpa.

Claes Andersson
Claes Andersson
+46(0)704-248703

Utropspris
4 000 SEK