VÄGGPENDYL, empirestil, Robert Engström, Stockholm tidigt 1900-tal.

Runt urhus med vitmålad urtavla, arabiska siffror, krönande floral dekor. Svärtade bevingade sfinxer framför pendel. Bredd 47, höjd 67 cm. Pendel medföljer. Nyckel finns

Smärre slitage. Ej funktiontestad.

Utropspris
300 EUR