Madeleine Pyk – en samling F769

Henri Michaux

(Belgien, 1899-1984)
Henri Michaux
(Belgien, 1899-1984)

HENRI MICHAUX, Färgad tusch på papper, signerad HM, utförd 1980.

Komposition. 50 x 56 cm.

Nålhål. Ej fullständigt undersökt.

Proveniens

Galerie Blanche, Stockholm, 1980.
Bukowskis Moderna Vårauktion 2009, kat nr. 265

Utropspris
50 000 SEK

Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassisk konst
+46 (0)721 428 962