Design Övrigt
1158223
Wilhelm Kåge
(1889-1960)

WILHELM KÅGE, vaser, 4 st, stengods och flintgods, "Argenta", Gustavsberg.

Fyra "Argenta"-vaser med koppargrön glasyr och dekor i silver. En vas med dekor av lejon. En tulpanvas med löst raster. Signerade HANDDREJAD ARGENTA 1079 III GUSTAVSBERG KÅGE, GUSTAVSBERG KÅGE 850, MADE IN SWEDEN GUSTAVSBERG ARGENTA 1076 II R, KÅGE GUSTAVSBERG C KÅGE 869. Höjd 18-22 cm.

Två vaser av flintgods, krackelerade. Raster med lagningar.

Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14

Utropspris
4 000 SEK