BRUNO MATHSSON & PIET HEIN, mat/konferensbord, "Superellips", B Mathsson International Värnamo 1900-talets senare del
Skiva fanerad med björkrot, oval, tvådelad, mitt på fåällbar lucka (52x16 cm), förkromade spännben, etikettmärkt, längd ca 415, bredd 140, höjd ca 70 cm