Arabia

(Finland)
Arabia
(Finland)

REINHARD RICHTER, servis, 31 delar, flintgods, "Masema", Arabia, Finland, 1941-64.

Bestående av:
6 mattallrikar, diameter 24 cm.
6 djupa tallrikar, diameter 23,5 cm
6 assietter, diameter 17,5 cm
6 assietter, diameter 20 cm
1 skål på fot, diameter 23,5, höjd 11,5 cm
1 såssnipa på fat, längd 21 cm
1 oval skål, längd 21 cm
2 ovala serveringsskålar, längd 25,5 cm
1 ovalt uppläggningsfat, längd 28 cm
1 ovalt uppläggningsfat, längd 32 cm.

Slitage. Repor. 2 mattallrikar med tillverkningsdefekter. 1 assiett med skada.

Formgivare

Arabia är en keramisk fabrik i Helsingfors som startades 1874. Till en början ett dotterföretag till den keramiska tillverkaren Rörstrand, men blev 1947 en del av Wärtsilä-koncernen och tillhör idag finska Iittalagruppen. Under 1930-talet ansågs Arabia vara Europas största porslinsfabrik med över 1 500 arbetare. Från omkring år 1900 har Arabia använt sig av konstnärliga medarbetare och sedan 1932 obundna av kommersiella hänsynstaganden. Bland några kan nämnas Tyra Lundgren, Friedl Holzer-Kjellberg, Rut Bryk, Aune Siimes, Toini Muona, Kaj Franck, Birger Kaipiainen och under senare år kan nämnas Kati Tuominen och Gunvor Olin-Grönqvist.

Klubbat pris
2 400
213
222
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (5 bud)
8 jun 2019 15:07
2 400 SEK
8 jun 2019 15:07
2 200 SEK
8 jun 2019 15:07
2 200 SEK
5 jun 2019 19:40
2 000 SEK
3 jun 2019 21:48
999 SEK