KUNO NORVARK, skulptur, porslin, Bing & Grøndahl, Danmark, Limited Edition 55/750.
Figurin i form av bisonoxe. Signerad K.N. Märkt LIMITED EDITION OF 750 NO. 55 B&G COPENHAGEN PORCELAIN MADE IN DENMARK 7054 HS. Längd 50 cm.
Ett horn lagat. I övrigt gott skick.
Bing & Grøndahls porslinsfabrik etablerades 1853 i Köpenhamn. Deras tidiga produktion bestod främst av figuriner men på 1880-talet började man tillverka konstnärligt formgivet servisporslin och stengods. Efter 1987 ingår fabriken i Royal Copenhagens koncern. En av de mest kända serviserna är Måge-stellet, eller Måsen, skapad av Fanny Garde, som på 1950-talet utnämndes till Danmarks nationalservis.
Läs mer