TEKANNA med LOCK samt SOCKERSKÅL med LOCK, porslin. Qingdynastin Kangxi (1662-1722). samt 1700-tal.

Dekor i imarifärger, med motiv av blommor och växter. Längd på tekanna ca 14 cm. Längd på skål 14,5 cm.

Bränningssprickor. Slitage. Lock ej original men samtida.

Utropspris
4 000 SEK