EERO JÄRNEFELT, pastell på papper, signerad.
Porträtt av Ernst Dahlström, skiss. Bildstorlek ca 60 x 46 cm.
Smärre slitage. Ej examinerad ur ram.
Ernst Dahlström var den första VD för Kymi Company (senare UPM-Kymmene). Han var en ansedd affärsman och en framträdande mesenat för vetenskap och konst.