TEKANNA med LOCK, SOCKERSKÅL med LOCK, samt KOPP med FAT, porslin samt softpaste. Europa, 1700-tal samt 1800-tal.

Polykrom och förgylld dekor. Bestående av:
Sockerskål med lock, med Meissen-liknande märke, 1800-tal, ståendes på tre fötter, med motiv av blommor, längd 14 cm.
En tekanna med lock, troligen England, 1700-tal, med kineserande dekor av fjärilar och blommor, längd 21 cm.
En kopp med fat, Meissen, 1800-tal, med motiv av blommor, diameter 11,5 cm.

Slitage, mistor, nagg. Tekannan med sprickor och ombytt pip.

Utropspris
3 000 SEK