SPEGEL, sengustaviansk, omkring år 1800.

Spegel med bronserad och målad dekor. Krönet samt nederdelen med infällda gouacher bakom glas. Krönet med otydlig hallstämpel, möjligen för Stockholm. Tvådelat glas. 106 x 52 cm,

Renoverad och kompletterad, äldre bronsering och målning. Det övre glaset äldre, dock möjligen ej ursprungligt. Det undre glaset senare. Smärre lagningar och slitage. Något sned.

Utropspris
6 000 SEK