Fanerat med valnöt, stomme av ek och furu. Beslag av mässing. Överdel med dörrpar framför skedhylla, hyllplan och tre smålådor. Nederdel med fyra lådor. Längd 164, bredd 60, höjd 220 cm. Nyckel finns.
Skador, fanerskador, fanerlagningar, nedersta lådans lås saknas, en lös trälist medföljer. Nyckel finns.