JÖRAN NORDBERG, KONUNG CARL DEN XII:TES HISTORIA. 1-2. Stockholm 1740.

KONUNG CARL DEN XII:TES HISTORIA. 1-2.
Stockholm, Peter Momma / Peter Jöransson Nyström, 1740. Skinnband.

1731 fick Jöran Andersson Nordberg (1677-1744), konungens hovpredikant, i uppdrag av kanslikollegium att skriva Karl XII:s historia. Med ledning av bl.a. egna minnesbilder (han tillbringade åren 1709-1715 i fångenskap i Ryssland), sin fältjournal, fältdagböcker m.m. sammanställde Nordberg sitt stora verk som också översattes till tyska och franska.

Slitage och skador, pärmens insida med förstärkningar. Ej fullständigt genomgången.

Proveniens

Exlibris: Sven Bellinder.

Utropspris
3 000 SEK