EVA DARPÖ, skulptur/bordslampa, glas, signerad Eva Darpö.
Bordslampa med skulptural kupa i vitt glas, klotrund med tentakler. Signerad Eva Darpö. Lampsockel av förkromad metall. Diameter 30 cm.
Ej funktionstestad. Gott skick med obetydliga mynningsnagg.
Enligt uppgift vinst i Handelsbankens konstlotteri.