CASSONE / KISTA, renässansstil, 1900-talets första hälft.

Cassone eller kista med stomme av mörkbetsat trä och skuren dekor. Fronten med fabledjur och sköld. Framfötter i form av tassar. Handtag av järnsmide. Längd 161, bredd 50, höjd 56 cm.

Slitage. Repor. Märken. Torrsprickor.

Utropspris
3 000 SEK