Royal Copenhagen

(Danmark)
Royal Copenhagen
(Danmark)

SERVIS, 32 delar, porslin, "Blå Blomst", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-talets andra hälft.

Bestående av:
1 fat, 10/8212, diameter 22,5 cm (2:asortering)
1 skål, 10/8212, diameter 16 cm (3:3sortering)
1 skål på fot, 10/1532, diameter 17 cm (2:asortering)
1 ovalt fat, 10/1689, längd 24 cm
1 fat, 10/7694, längd 24 cm (3:esortering)
1 lövformat fat, 10/8002, längd 23 cm
2 tekoppar med fat, 10/1550, koppens diameter 11, höjd 6 cm (1 kopp 2:asortering)
12 assietter, 10/8092, diameter 15,5 cm (2:asortering)
3 små fat, 10/8180, diameter 8 cm
1 skål, 10/1551A, diameter 10 cm
1 vas, 10/8253, höjd 7 cm
7 kaffekoppar med fat, 10/8040, kopparnas diameter 7, höjd 6 cm (fem kaffekoppar och fat 2.asortering, 2 kaffefat 3:e sortering och med kantnagg, 1 kaffekopp 3:e sortering)

Se beskrivning. Ett extra kaffefat 3:esortering medföljer.

Formgivare

Klubbat pris
2 000
177
184
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (1 bud)
2 jun 2019 15:31
2 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

266. Ola Billgren, "Undersökning".
Utropspris
180 000 - 200 000 SEK
Budhistorik
280 000

ditt bud
270 000

ditt bud
260 000

ditt bud
250 000

ditt bud
240 000

ditt bud
230 000

ditt bud
220 000

ditt bud
210 000

ditt bud
200 000

ditt bud
195 000

ditt bud
190 000

ditt bud
185 000

ditt bud
180 000

ditt bud
175 000

ditt bud
170 000

ditt bud
165 000

ditt bud
160 000

ditt bud
Aktuellt bud:
280 000 SEK