GÖRAN WÄRFF samt ANNE WÅHLSTRÖM,skål och vas, glas, Kosta Boda, 1900-talets slut.
Skål signerad "Kosta Boda G Wärff 59534. Vas signerad "Kosta Boda Wåhlström 49422". Vasens höjd 34. Skålens diameter 19, höjd 15,5 cm.
Obetydligt slitage.
Göran Wärff har alltid värnat om de klassiska mästarkunskaperna inom glasblåseri och slipning. Han arbetar gärna med dem oändliga optiska fenomen som uppstår då glaset bryter ljuset. Utöver materialet i sig själv är naturen, och ljusets spel i naturen, hans huvudsakliga inspiration. Få inom svensk glasformgivning har en sådan känsla för glasmassa som Göran Wärff.