JOSEF FRANK, bordslampa, modell 2466, Firma Svenskt Tenn.
Bordslampa modell 2466 av vitlackerad plåt mässing. Modell 2466 är formgiven av Josef Frank för Svenskt Tenn. Stämplad SVENSKT TENN TYP 2466. Tygskärm medföljer. Höjd 70 cm.
Ej funktionstestad. Ställvis hårt slitage. Smärre fläckar på skärm.