KNUT HALLGREN, taklampa, 1900-talets mitt.

Mässing. Kupa av glas. En ljuspunkt. Höjd 65 cm.

Kupa med spricka. Bucklor Märken. Slitage. Ej funktionstested.

Proveniens

Stadsmissionens bullkyrka, Stortorget Stockholm (Grillska huset).

Utropspris
4 000 SEK