Skåp fanerat med mahogny med intarsiadekor av blomrankor. Skåpet har hyll- och lådinredning, överkragade ben av alm samt ett nedre hyllplan. Bredd 107, djup 42, höjd 131 cm. Nyckel finns.
Gott skick med visst slitage. Märken på ben, nyckelskylt saknas.