1160102
Isamu Noguchi
(USA, 1904-1998)
Isamu noguchi, "cyclon", matbord med spegelglas.

ISAMU NOGUCHI, "Cyclon", matbord med spegelglas.

Detta vackra matbord formgavs av Isamu Noguschi 1957 och räknas som ett av de mest eleganta bord formgivna under 1900-talet. Bordet kommer i två olika storlekar vilket detta är ett exemplar är det största. Spegelglaset på bordsskivan gör att bordet smälter in i vilken miljö som helst.

Material: Fot i gjutjärn och ben i krom med svart lack. Bordstop i playwood med laminat och spegelglas.
Diameter: 121 cm
Höjd: 72,5 cm

Laminatkanten och glasskivan med mindre kantnagg. Smärre slitage.

Placering: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - T4
Maria Granström
Maria Granström
Tf filialchef Malmö / Private Sales
+46 (0)739 40 08 09

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

21 299
2 112
2 447
Köp detta föremål direkt till fast pris. Inga andra avgifter tillkommer.