Alice Nordin

(Sverige, 1871-1948)
Alice Nordin
(Sverige, 1871-1948)

ALICE NORDIN, kanna, jugend, patinerad brons, signerad

Kanna av brons med dekor av kvinnofigurer. Signerad Alice Nordin. Höjd 29 cm

Åldersrelaterat slitage.

Formgivare

Alice Nordin var en svensk skulptör och bildkonstnär född i Stockholm. Hon studerade vid Tekniska skolan, Konstakademien i Stockholm samt på resor till Paris, Rom och Florens. Nordin var med och startade ”Damernas egen Akademi” tillsammans med Selma Lagerlöf. Hon har målat blomsterstilleben men är främst känd som skulptör. Hennes skulpturer föreställer ofta kvinnor och barn inspirerade av den grekisk-romerska skulpturkonsten. Hon skapade främst i gips, brons och marmor. Hon ritade även belysningsarmaturer för Böhlmarks lampfabrik i Stockholm samt arbetade på 1910-talet för Gustavsberg och gjorde skulpturer i parian.

Utropspris
7 000 SEK
Claes Andersson
Claes Andersson
+46 (0) 704 248 703