Allmoge
1161311
STENBORD MED KOMSTADSTEN,Skåne, 1800-tal.

Underrede i trä. Sarg med låda. Svarvade kopplade ben. Stenskiva i komstadsten. Längd 178 cm. Bredd 73 cm. Höjd 79 cm.

Åldersrelaterat slitage. Torrsprickor. Maskstungen. Skiva med hörnlagning. Klibbig yta på stenskivan. Underrede och stenskiva senare kompletterade med varandra.

Placering: Carlsgatan 54, 211 20 Malmö - C1
Johan Lundberg
Johan Lundberg
+46 (0)708 17 21 08

Fraktas ej
Slutpris
9 600
903
1 017
Utropspris
12 000 SEK
Budhistorik (7 bud)
16 jun 20:58
9 600 SEK
16 jun 20:58
9 020 SEK
16 jun 20:58
8 020 SEK
15 jun 21:18
7 000 SEK
15 jun 15:08
5 100 SEK