Allmoge
1161311

STENBORD MED KOMSTADSTEN,Skåne, 1800-tal.

Underrede i trä. Sarg med låda. Svarvade kopplade ben. Stenskiva i komstadsten. Längd 178 cm. Bredd 73 cm. Höjd 79 cm.

Åldersrelaterat slitage. Torrsprickor. Maskstungen. Skiva med hörnlagning. Klibbig yta på stenskivan. Underrede och stenskiva senare kompletterade med varandra.

Utropspris
12 000 SEK