Underrede i trä. Sarg med låda. Svarvade kopplade ben. Stenskiva i komstadsten. Längd 178 cm. Bredd 73 cm. Höjd 79 cm.
Åldersrelaterat slitage. Torrsprickor. Maskstungen. Skiva med hörnlagning. Klibbig yta på stenskivan. Underrede och stenskiva senare kompletterade med varandra.