Åke Lange

(Sverige, 1909-1975)
Åke Lange
(Sverige, 1909-1975)

ÅKE LANGE, efter, C-print, signerad av Thomas Lange, 1/10.

"Ballongflickan", 1940-talet. Bildstorlek 39,5 x 29,5 cm.

Ej examinerad ur ram. Inga synliga skador.

Konstnär

Erik Åke Lange var under 1930-talet en av Sveriges mest uppmärksammade fotografer. Han laborerade gärna med ljuseffekter i bilden och fick internationellt erkännande. Langes bilder publicerades i facktidskriften Photography och ställdes ut på ett flertal fotoutställningar i London och Antwerpen. Han gick i lära och var anställd hos fotograf Herman Bergne på Hamngatan i Stockholm, innan han öppnade egen studio på Kungsgatan. I sin samtid var han även känd som en framgångsrik mode- och porträttfotograf, främst inom teater och film. Lange utnämndes till kunglig hovfotograf efter att ha fotat Gustav V. I hans efterföljande krets av fotografer kan nämnas Madeleine Hamilton, Tage Edling, Åke Wintzell och Rolf Winquist.

Utropspris
4 000 SEK

Alexander Robertson
Alexander Robertson
+46 (0)709 17 99 95