Silver Bestick
1161829
ENGELSKT SILVER, 11 delar, Birmingham och Sheffield, 1900-talets första hälft.

Skål på fyra fötter, genombruten dekor, uppåt svängda hänklar, Walker & Hall, Sheffield 1912. Bredd 31 cm, höjd 12 cm, diameter ca 22,5 cm.

Kaffeskedar med skaftavslut i form av kaffeböna, Cooper Brothers & Sons, Sheffield 1950. Längd 9,5 cm, i etui.

Saltkar och senapsburk, med koboltblå glasinsatser, samt pepparströare, Poston Products Ltd, Birmingham 1948. Höjd 4,5-7,5 cm. Saltskeden stämplad EWH, Birmingham 1947.

Totalvikt ca 810 g.

Smärre slitage.

Placering: Mastgatan 4-6, Gamla Hamnen, 00160 Helsingfors - V1
Nan Jarjis
Nan Jarjis

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Slutpris
300
3 191
338
Utropspris
300 EUR
Budhistorik (11 bud)
18 jun 23:16
300 EUR
18 jun 23:16
300 EUR
18 jun 23:15
280 EUR
18 jun 23:15
260 EUR
18 jun 19:51
240 EUR