Skål på fyra fötter, genombruten dekor, uppåt svängda hänklar, Walker & Hall, Sheffield 1912. Bredd 31 cm, höjd 12 cm, diameter ca 22,5 cm.
Kaffeskedar med skaftavslut i form av kaffeböna, Cooper Brothers & Sons, Sheffield 1950. Längd 9,5 cm, i etui.
Saltkar och senapsburk, med koboltblå glasinsatser, samt pepparströare, Poston Products Ltd, Birmingham 1948. Höjd 4,5-7,5 cm. Saltskeden stämplad EWH, Birmingham 1947.
Totalvikt ca 810 g.
Smärre slitage.