Design Möbler
1161891
Carl Malmsten
(1888-1972)

CARL MALMSTEN, skåp, "Undantaget", Carl Löfving & Söner, Tibro, 1900-talets senare del.

"Undantaget" vitrinskåp av Carl Malmsten. Fanerat med mahogny. Två delat. Överdel med glasade dörrar och sidor, utdragbar skiva. Nedtill skåp med bakomliggande hyllplan. Längd 96, bredd 37, höjd 176 cm. Nyckel finns.

Smärre slitage. Märken.

Johanna Graflund
Johanna Graflund
Värderare, biträdande klockspecialist
+46(0)704-557104

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Utropspris
3 000 SEK