ROSE WATCH Co., fickur 50 mm.

ROSE WATCH Co., fickur 50 mm.

förgylld, ankargång, plastglas, liten sekundvisare

verknr 49639, serienr 6907696

Smärre slitage.

1912 beslöt Charles-Auguste och Jules-Edouard Heuer att använda deras amerikanska partners marknadsnamn "ROSE WATCH COMPANY" för alla urverk som importerades till USA.

Utropspris
300 EUR