(samt kortsidorna med 1,5 respektive 1 cm slätväv). Metallbroscherad botten med knutna polykroma mönster i relief av nisch, ampel, träd, djur och fåglar. Metallbroscherad huvudbård med knutna lejon, träd och blommor.
Något ställvis lite hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar, obetydliga skador.