MATTA, semiantik Orientalisk/Östeuropeisk souf (relief), ca 191,5 x 138,5 cm

(samt kortsidorna med 1,5 respektive 1 cm slätväv). Metallbroscherad botten med knutna polykroma mönster i relief av nisch, ampel, träd, djur och fåglar. Metallbroscherad huvudbård med knutna lejon, träd och blommor.

Något ställvis lite hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar, obetydliga skador.

Utropspris
2 500 SEK