Keramik & Porslin Serviser
1162505
KRÄFTSKÅLAR, 2 st, och SERVERINGSBESTICK, 3 st, flintgods, tidigt 1900-tal och 1900-talets första hälft.

Skålar med kräftmotiv, kanterna i försilvrad mässing, stämplade WMF. Den mindre med hänkel diameter 16 cm, höjd 8 cm, den störres diameter 21 cm, höjd 11 cm.
Salladsbestick, längd 27 cm.

Lagningar. Åldersrelaterat slitage, försilvringen sliten. Ställvis krackelyr, missfärgningar.

Nan Jarjis
Nan Jarjis

Slutpris
350
3 723
394
Utropspris
500 EUR
Budhistorik (7 bud)
14 jun 9:05
350 EUR
14 jun 9:05
300 EUR
13 jun 14:48
250 EUR
13 jun 14:47
210 EUR
13 jun 13:52
170 EUR