CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, fåtölj, "Caravelle", för Puunveisto Oy - Träsnideri Ab, 1960-tal.
Roterande centralfot. Fast stoppad klädsel med knappar. Nackkudde och plymåer. Originalklädsel i svart konstläder. Bredd 85 cm. Höjd 95 cm.
Ställvis omfattande slitage. Skada. Knapp saknas.