KLÄDSKÅP, jugend, Axel Ståhls Möbelfabrik, Vimmerby, 1910/20-tal.
Klädskåp fanerat med björk. Dörr med infälld, oval spegel med fasettslipat glas. Hyllinredning och två lådor. Etikettmärkt Axel Ståhls Möbelfabrik, Vimmerby. Bredd 100, djup 50, höjd 200 cm. Nyckel finns.
Gott skick med smärre slitage. Nycker endast till dörr, låset fungerar dåligt.