Två st med handmålade motiv förställande "Bastei" samt "Meissen", 1800-talets mitt, höjd ca 7,5 cm.
En kopp med målad dekor av bokstaven Z, 1700-talets slut, höjd ca 6,5 cm.
En kopp med handtag i form av ormar samt med tassfötter, 1800-tal, höjd 8 cm (2:ra sort, nagg).
En kopp med polykrom dekor i relief av strödda blommor, 1900-tal, höjd 6 cm (lagad, nagg).
Åldersrelaterat slitage. Glasyrmistor. Nagg. Spricka. Lagning. Lagning.