MATTA, antik/semiantik Orientalisk kelly, ca 287,5 x 141,5 cm.

Ljusrödmelerad botten med polykroma medaljonger och blommor. Bred ljusblåmelerad huvudbård med bladranka och blommor.

Abrasher. Något ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar, smärre malskador och hål. Sidorna saknar några knutrader.

Utropspris
4 000 SEK