Bok. Två hopmonterade fällstolar med individuellt mönster. Klädda i det sk. ”Teatertygen”, designat av arkitekt David Helldén som var en av de verksamma arkitekterna för Malmö Stadsteater. Det fanns 4 variationer av mönstret: "tragedi", "komedi", "opera" och "balett". Längd ca 120, djup ca 50, höjd ca 88 cm.
Smärre skador och slitage, monterad på senare träribbor.
Malmö Opera (tidigare Malmö Stadsteater respektive Malmö Opera och Musikteater).
Två av originalstolarna vilka byttes ut under renoveringen av teatern 1986-87.