LEOPOLD FARE, olja på masonit, signerad Fare.
Stadsbild. 24 x 33 cm.
Svensk bildkonstnär född i Stockholm. Studerade vid Otte Skölds målarskola, samt vid Académie libre för Pierre Olofson och Lennart Rodhe, och vid Konstakademien för Ragnar Sandberg. Främst känd för koloristiska landskap. Representerad på Moderna Muséet i Stockholm samt med ett flertal offentliga utsmyckningar.