Jean-Francis Laglenne

(Frankrike, 1899-1962)
Jean-Francis Laglenne
(Frankrike, 1899-1962)

JEAN-FRANCIS LAGLENNE, olja på duk, signerad Laglenne.

"Nature morte". 81 x 65 cm.

Bildkonstnär. Utvald till salongen i Paris 1920. Jobbade också med teaterdekor, Medlem av gruppen Neo-humanism från 1924. Umgås med bland andra Pablo Picasso i Paris. Som teoretisk konstkritiker I flera betydande franska tidskrifter. Ställde ut på Berthe Weill Gallery, sedan på Galerie Vavin Raspail, i kubistisk stil. Uppmärksammas stort ihop med bland andra Yves Alix, Andre Beaudin och Andre Lhote.

Representerad: Musée national d'art moderne, Paris, Musée d'art moderne de la ville de Paris, Musée des beaux-arts de Rouen, La Piscine (Musée d'art et d'industrie André-Diligent), Roubaix, Musée d'art et d'histoire de Saint-Denis, Centre national des arts plastiques, Grenoble Museum, Zurich Design Museum and University of Virginia Art Museum in Charlottesville, USA.

Lagning. Skrapmärken.

Utropspris
10 000 SEK