1165079
SKÅP, Swedish Modern, AB Westbergs Möbelfabrik, 1950-tal.

Fanerad med teak. Ben m m i bok. Luckor med rotting. Låd- och hyllinredning. Längd 158 cm. Bredd 45 cm inkl beslag. Total höjd 127 cm. Nyckel finns.

Åldersrelaterat slitage. Fläckar och smärre märken.

Placering: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - I1

Siesing, Andreas, Svenska möbler: folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok : 1949-1970, Atlantis, Stockholm, 2015, s. 493

Övrigt

Presenterades på Sv Möbelmässan 1953.
Underrede som Napoli.
Dörrar som Nizza

Jan Ahlklo
Jan Ahlklo
Värderingsman
+46 (0)767 66 16 46

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Slutpris
15 500
1 476
1 662
Utropspris
10 000 SEK
Budhistorik (25 bud)
11
10 jul 13:21
15 500 SEK
8
10 jul 13:21
15 000 SEK
11
10 jul 13:21
14 600 SEK
8
10 jul 13:20
14 000 SEK
10
10 jul 13:20
13 500 SEK