SKÅP, Swedish Modern, AB Westbergs Möbelfabrik, 1950-tal.

Fanerad med teak. Ben m m i bok. Luckor med rotting. Låd- och hyllinredning. Längd 158 cm. Bredd 45 cm inkl beslag. Total höjd 127 cm. Nyckel finns.

Åldersrelaterat slitage. Fläckar och smärre märken.

Siesing, Andreas, Svenska möbler: folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok : 1949-1970, Atlantis, Stockholm, 2015, s. 493

Presenterades på Sv Möbelmässan 1953.
Underrede som Napoli.
Dörrar som Nizza

Klubbat pris
15 500
1 351
1 414
Utropspris
10 000 SEK
Budhistorik (25 bud)
11
10 jul 2019 13:21
15 500 SEK
8
10 jul 2019 13:21
15 000 SEK
11
10 jul 2019 13:21
14 600 SEK
8
10 jul 2019 13:20
14 000 SEK
10
10 jul 2019 13:20
13 500 SEK
8
10 jul 2019 13:20
12 500 SEK
10
10 jul 2019 13:20
12 000 SEK
8
10 jul 2019 13:18
10 600 SEK
9
10 jul 2019 13:18
10 100 SEK
8
10 jul 2019 13:18
9 900 SEK
9
10 jul 2019 13:18
9 700 SEK
8
10 jul 2019 13:15
9 500 SEK
10 jul 2019 13:15
9 300 SEK
8
10 jul 2019 13:14
9 100 SEK
10 jul 2019 13:14
8 900 SEK
8
10 jul 2019 13:02
8 700 SEK
10 jul 2019 13:02
8 500 SEK
8
9 jul 2019 18:45
8 000 SEK
9 jul 2019 8:31
6 000 SEK
5 jul 2019 22:26
4 000 SEK
5 jul 2019 13:12
3 000 SEK
4 jul 2019 22:23
2 700 SEK
4 jul 2019 9:16
2 500 SEK
3 jul 2019 21:10
500 SEK
3 jul 2019 13:03
300 SEK
Jan Ahlklo
Jan Ahlklo
Värderingsman
+46 (0)767 66 16 46