Tvådelat skåp av furu med två dörrar och bakomliggande hyllor och skedhylla. Underdel med fyra lådor. Längd ca 134, bredd ca 44, höjd ca 211 cm. Nyckel finns.
Renoverat och kompletterat samt med lagningar. Ursprunglig målning avlägsnad. Smärre slitage och skador, något maskstunget.