BORDSPENDYL, Frankrike, 1900-talets första hälft.

Föreställande Ganymedes och örnen (Zeus). Patinerad metall, fot av marmor. Vitemaljerad urtavla. Metallen märkt "PICAULT FRANCE", samt "L’étude affranchit la pensée". Höjd 60 cm. Pendel medföljer.

Marmornagg. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.

I grekisk mytologi var Ganymedes en gudomlig hjälte. Han var en trojansk prins, son till kung Tros av Dardania, och till Callirrhoe. Ganymedes var den vackraste av alla dödliga. Han fördes därför bort från jorden för att leva med gudarna och betjäna dem som munskänk. Enligt en yngre saga var det Zeus som valde ut Ganymedes till sin älskling och rövade bort honom i gestalt av en örn.

Utropspris
3 000 SEK