Poul Cadovius

(Danmark, 1911-2011)
Poul Cadovius
(Danmark, 1911-2011)

POUL CADOVIUS, hyllsystem, "Royal System", Danmark, 1900-talets tredje kvartal.

Ett hyllsystem i flera delar som är fanerat med palisander. Två skåpsdelar med skjutdörrar och hyllor av glas, 60x17x44 vardera, tre skåpsdelar med två dörrar vardera och bakomliggande hyllor, 90x35x44 vardera. 25 delar bestående av hyllor och mellansektioner av varierande mått. Bakstycket i 10 sektioner total bredd ca 378, total höjd ca 200 cm. Nyckel finns.

Slitage, blekt, smärre skador. Ej monterad.

Utropspris
7 000 SEK