KANDELABER, empirestil, omkring år 1900.

Kandelaber av förgylld och patinerad brons. Segergudinnan Viktoria uppbärande svängda bladornerade ljusarmar. Kolonnformad sockel av marmor. För tre ljus, lösa ljusmanschetter. Höjd 69 cm.

Smärre slitage, fästet till ljusarmarna något lös i montering. Obetydlig kantlagning på marmorsockeln. Helhetsintrycket är gott.

Utropspris
5 000 SEK