Ek, mässing, plåt m mm. Höjd 71 cm, bredd 46 - 47 cm, djup 16 - 19 cm. Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage. Smärre skador. Blekt. Renoverad. Kompletterad. Senare bakstycke. Ett dekorelement saknas.
Använd i Danmark på 10-öringarnas tid. Svenska 5-öringar fungerar. Medföljer ett antal.