Mörkblå botten med polykroma landskaps- och blommedaljoner samt palmett- och blomslingor. Bred röd huvudbård med palmett- och blomrankor samt medaljonger med blommor och i hörnen medaljonger med hjortar.
Något ställvis lite hårdare slitage, smutsig, fläckar, malskador. Långsidorna med trampveck och smärre skador, skadade kortsidor.