MATTA, semiantik Täbris, ca 274,5 x 176 cm.

Mörkblå botten med polykroma landskaps- och blommedaljoner samt palmett- och blomslingor. Bred röd huvudbård med palmett- och blomrankor samt medaljonger med blommor och i hörnen medaljonger med hjortar.

Något ställvis lite hårdare slitage, smutsig, fläckar, malskador. Långsidorna med trampveck och smärre skador, skadade kortsidor.

Utropspris
6 000 SEK